Odpowiedzialność cywilna deliktowa i kontraktowa – podstawowe różnice

Oceń naszą stronę
[Głosowano: 1 razy, Średnia ocena: 5]

Pytają nas Państwo czasami, przed czym oferty i polisy OC dla firm, które robimy na rzecz naszych Klientów, mogą chronić. Stąd też tematem tego wpisu będzie dzisiaj odpowiedzialność cywilna deliktowa i kontraktowa.

Odpowiedzialność cywilna deliktowa i kontraktowa
Odpowiedzialność cywilna deliktowa i kontraktowa – podstawowe różnice

Odpowiedzialność cywilna deliktowa i kontraktowa – jakie są podstawowe różnice pomiędzy tymi pojęciami

W przypadku polis OC, wystawianych w Warcie, te dwa składniki, występują jednocześnie w polisie. Tzn. że nie rozgraniczamy polis, które mają takie lub takie OC w tym zakresie. Podstawowe różnice pomiędzy wariantami OC, dotyczą zakresu ochrony za produkt i usługę po jej wykonaniu. Szerzej na ten temat piszemy tutaj. Różnice wynikające pomiędzy pojęciami odpowiedzialności OC deliktowej i kontraktowej wynikają z przyczyny poniesionej szkody lub charakteru działalności sprawcy. Poniżej zamieszczamy krótkie rozróżnienie.

Kalkulator składki na ubezpieczenie OC działalności gospodarczej
Oblicz składkę na Twoje OC działalności gospodarczej

Odpowiedzialność cywilna deliktowa dotyczy spraw, w których bezpośrednią winę ponosimy my, ale jesteśmy niewinni. Popełniamy czyn prawnie niedozwolony, którego konsekwencję regulują przepisy zawarte w Kodeksie Cywilnym. Jako że najczęściej robimy ubezpieczenia OC dla firm budowlanych, posłużymy się przykładem szkody, jaką doznała jedna z naszych firm. Zaistniała sytuacja była niebezpieczna, z kolei wartość szkody była niewielka, aczkolwiek stanowiła przesłankę do wypłaty odszkodowania.

Pracownik firmy budowlanej, podczas montażu klosza lampy do latarni ulicznej, przypadkowo upuścił go na przejeżdżający samochód. Klosz trafił i uszkodził szybę czołową w samochodzie. Szyba i wymiana kosztowały kilkaset złotych w warsztacie samochodowym. Suma ta została zapłacona z polisy OC firmy budowlanej sprawcy.

Odpowiedzialność cywilna kontraktowa, dotyczy sytuacji, gdy nie wykonamy lub źle wykonamy pracę na rzecz firmy zlecającej nam wykonanie zadania. Tutaj też posłużymy się przykładem. Oddajemy auto do mechanika, na wymianę kompletnego rozrządu, podpisujemy zlecenie i czekamy na naprawę. Po oddaniu samochodu, podczas jazdy, urywa się pasek, dochodzi do pogięcia zaworów i poważnego uszkodzenia silnika. Rzeczoznawca, powołany do oceny szkody ustala, że rozrząd nie został wymieniony, a my mamy podstawę do wystąpienia o wypłatę roszczenia z OC firmy wykonującej naprawę.

Czy każde OC firmy zawiera odpowiedzialność za szkody deliktowe i kontraktowe?

Czasami dostajemy od Państwa pytania, czy dane OC firmy obejmuje ochroną szkody związane z odpowiedzialnością deliktową i kontraktową. W przypadku ubezpieczeń OC dla firm, zasada działania jest taka, iż chronią one firmy w zakresie wykonywanych kodów PKD. Jednakże w przypadkach, gdzie dana firma musi posiadać OC obowiązkowe, np. prawnicy, architekci, itp, to ubezpieczenia OC dobrowolne dla firm, nie pokryją tych szkód, które z kolei pokryją ubezpieczenia obowiązkowe.

Dodamy też, że nawet jeżeli firma nie musi posiadać obowiązkowego ubezpieczenia OC, to nie każde OC będzie działać w zakresie szkód kontraktowych. Nie za każdą szkodę wypłacane są bowiem odszkodowania. Jeżeli ktoś zechce zapytać, czy dany kod PKD podlega ochronie, prosimy o kontakt z nami.

Odpowiedzialność cywilna deliktowa i kontraktowa – konkluzje

Jak już wspomnieliśmy w powyższym wywodzie, występują różnice pomiędzy OC deliktowym a kontraktowym. Są one związane z przyczyną wystąpienia szkody i charakterem prowadzonej działalności przez sprawcę. Niezależnie od tego, czy dochodzi do szkody związanej z deliktem czy też kontraktem, sprawca ma obowiązek zadośćuczynienia, tzn. albo naprawić szkodę lub zapłacić odszkodowanie. Koszty te, w zależności od przypadku, mogą być niewielkie lub bardzo duże. O ile wydatek kilkuset złotych na odszkodowanie może nie jest zbyt bolesny, to wydatek kilkudziesięciu i więcej tysięcy zł. możemy odczuć bardzo mocno. Aby tego uniknąć, potrzebna jest odpowiednio skonstruowana i dobrana polisa ubezpieczeniowa OC.

Mamy nadzieję, że teraz już Państwo wiedzą wszystko, na czym polegają różnice pomiędzy OC deliktowym a kontraktowym. Jeżeli z Państwa strony będą jakieś pytania, zapraszamy do kontaktu. Można dzwonić do nas pod numer 501 620 325 lub pisać na adres e-mail: tobiszewski.marcin@gmail.com. Nie pozostawiamy osób bez odpowiedzi.

Jeżeli ktoś zechce sprawdzić cenę na OC działalności gospodarczej, zachęcamy do skorzystania z formularza OC działalności gospodarczej, zawartego na naszej stronie.

Zapraszamy do skorzystania.

Odpowiedzialność cywilna deliktowa i kontraktowa – podstawowe różnice – Warta Ubezpieczenia Biała Podlaska