7 rzeczy które warto wiedzieć, gdy ktoś włamał się do twojego domu

Oceń naszą stronę
[Głosowano: 0 razy, Średnia ocena: 0]

Jeden z naszych ostatnich wpisów, określał zagadnienie, którym było Ubezpieczenie OC dla Spedytora w Warcie. W tym wpisie zmienimy nieco tematykę, odejdziemy na chwilę od ubezpieczeń firmowych i skupimy się na tym, żeby pokazać Państwu 7 rzeczy które warto wiedzieć, gdy ktoś włamał się do twojego domu. Te luźne sugestie warto wziąć pod uwagę w przypadku włamania do domu lub mieszkania, po to by nie popełnić błędu przy zgłaszaniu sprawy do ubezpieczyciela. Zapraszamy do lektury.

Poniżej zamieszczamy listę 7 rzeczy które warto wiedzieć, gdy ktoś włamał się do twojego domu.

 • Zadzwoń na policję i niczego nie zmieniaj
7 rzeczy które warto wiedzieć, gdy ktoś włamał się do twojego domu
Włamał się ktoś do Twojego domu? Oto lista 7 rzeczy które warto wiedzieć, gdy ktoś włamał się do twojego domu.

Jeśli okaże się, że ktoś włamał się do Twojego domu lub mieszkania, zostaw wszystko tak, jak jest i natychmiast powiadom policję. Pierwszą rzeczą, jaką musi zrobić policja, jest ustalenie, w jaki sposób złodziej dostał się do twojego mieszkania. Jest to istotne, gdyż Towarzystwo Ubezpieczeniowe, w którym mamy wykupioną naszą polisę, będzie ponosić odpowiedzialność wtedy, gdy dojdzie do włamania. Mówimy tutaj o standardowych polisach, które chronią dom od zdarzeń losowych i od kradzieży z włamaniem i dewastacji (ryzyka nazwane). Jeżeli ktoś ma wykupioną polisę w wariancie od wszystkich ryzyk, ma ochronę od kradzieży i dewastacji w podstawie ubezpieczenia (tutaj też trzeba zgłaszać sprawę na policję). W przypadku ubezpieczeń o charakterze standardowym (ryzyka nazwane), ubezpieczyciele ponoszą odpowiedzialność w przypadku włamania, gdy:

 • Złodziej włamał się do mieszkania (poprzez najczęściej jako uszkodzenie drzwi lub okien, przez dach, itp, zostawiając ślady włamania) lub przez użycie niewłaściwego klucza (tzw. wytrych) – mogą być wtedy widoczne uszkodzenia zamka lub drzwi czy okien,
 • złodziej zniszczył budynek lub pomieszczenie, ewentualnie drzwi, lub zamek w drzwiach, wybił okno,
 • złodziej ukradł rzeczy z zamkniętego pomieszczenia w budynku,
 • Jeżeli złodziej posłużył się naszym kluczem, który uzyskał wcześniej w miejscu ubezpieczenia lub poza nim w wyniku kolejnego włamania lub rabunku,  czyli inaczej, gdy sprawca włamania wcześniej ukradł nam klucz. Jest to dość trudne do udowodnienia, że straciliśmy jeden z kluczy, w tej sytuacji, należy powiadomić policję i mieć potwierdzenie kradzieży klucza – o to może poprosić ubezpieczyciel.
 • W sytuacji, gdy w naszym domu lub mieszkaniu goście i może się zdarzyć, że ci goście „coś ze sobą zabiorą” z naszego domu – tego typu sytuacja, to sprawa dla policji a nie dla ubezpieczyciela

 

 • Należy zgłosić się do swojego ubezpieczyciela
Kalkulator ubezpieczenia domu
Oblicz składkę na swoje ubezpieczenie domu lub mieszkania – wypełnij nasz kalkulator i czekaj na naszą ofertę.

Jeżeli Państwo już będą mieli zgłoszoną sprawę na policji, to wraz z udokumentowaniem raportu policyjnego należy teraz przesłać zgłoszenie do swojego Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Najlepiej zrobić to jak najszybciej, tutaj nie ma co zwlekać. Im później zgłoszona szkoda, tym później będzie wypłata należnego odszkodowania.

Jeżeli ktoś nie wie, jak zgłosić szkodę, nasza prosta i pragmatyczna wskazówka brzmi: prosimy napisać lub zadzwonić na infolinię do swojego ubezpieczyciela i poprosić o informacje, jak to zgłosić. Ma to tę zaletę, że ubezpieczyciel udzieli instrukcji, jak to dokładnie zrobić. Państwa rolą jest wtedy postępować zgodnie z instrukcjami ubezpieczyciela – prosimy traktować taką instrukcję jako rodzaj listy kontrolnej do udokumentowania szkód.

Naszą sugestią jest tutaj zgłaszanie szkód przez stronę internetową swojego Ubezpieczyciela. Formularz zgłoszeniowy będzie wtedy prowadzić Państwa krok po kroku. Cały proces zajmie tylko kilka minut, na koniec program poprosi o dołączenie skanów lub zdjęć właściwych dokumentów.

Jest to najbezpieczniejszy sposób, aby zachowywać się poprawnie i nie naruszać tego, co jest znane jako obowiązek, który może opóźnić procedurę lub, w najgorszym przypadku, doprowadzić do ograniczenia lub nawet odmowy świadczenia usługi.

 • Należy przygotować listę skradzionych rzeczy

Ubezpieczyciel będzie wymagał tego, co zostało w domu skradzione lub zniszczone. To jest szczegółowa lista rzeczy, które zostały skradzione podczas włamania. Policja również będzie potrzebować takiej listy do swoich prac poszukiwawczych. Ponadto lista jest ważnym dowodem, który powinien zapobiec późniejszemu “wyolbrzymianiu” liczby i wartości skradzionych przedmiotów przez ubezpieczającego.

Poprawki w późniejszym terminie są nadal możliwe, zwłaszcza jeśli ze względu na całkowity rozmiar szkód nie od razu widać, czego brakuje. Jednak z własnego doświadczenia wiemy, że lista rzeczy skradzionych podczas włamania, bywa często przedmiotem sporu z ubezpieczycielem.

 • Czy zbierasz rachunki za zakupione rzeczy?

Lista skradzionych rzeczy to jedno. Powinni Państwo być w stanie łatwo nazwać i udowodnić wartość skradzionych lub uszkodzonych przedmiotów. Przede wszystkim, po kradzieży czy zniszczeniu, zostaną Państwo poproszeni o przedstawienie oryginalnego dowodu zakupu. Może być to problemem, gdyż nie ma obowiązku trzymania paragonów. Jeśli Państwo nie mają już paragonów, trzeba będzie udowodnić cenę, za którą został zakupiony zniszczony czy skradziony przedmiot.

Zdecydowanie warto trzymać paragony za drogi sprzęt telewizyjny, hi-fi, czy biżuterię. Jeżeli ich nie ma, może to wzbudzić podejrzenie u ubezpieczyciela, że coś przed nim chcemy zataić. Dobrym rozwiązaniem jest również trzymanie opakowań po sprzęcie – o ile mamy na to miejsce.

Stąd nasza wskazówka: należy zawsze zachować oryginalne paragony za wartościowe zakupy, nawet po upływie okresu gwarancji. Wiemy też, że wydruk na paragonach ma to do siebie, że po latach potrafi wyblaknąć. Jeżeli Państwo mają możliwość, prosimy aby dla swojego bezpieczeństwa zrobić kopię, czy to papierową, czy cyfrową. Wtedy będzie łatwiej przestawić wszystkie dowody w przypadku dochodzenia swojego roszczenia.

Kalkulator ubezpieczenia domu
Oblicz składkę na swoje ubezpieczenie domu lub mieszkania – wypełnij nasz kalkulator i czekaj na naszą ofertę.
 • Czy Twoje ubezpieczenie zawiera ochronę od wandalizmu?

Gdy wykupują Państwo ubezpieczenie, agenci powinni pytać, czy prócz ubezpieczenia murów, chcą również ubezpieczyć Państwo ruchomości. Ruchomości – czyli mienie, które jest w domu. Meble, pralka, telewizor, lodówka, itp. Jeżeli wybiorą Państwo wariant ochrony rozszerzony i dodatkowo, wybiorą Państwo ubezpieczenie ruchomości w domu – będą one chronione zarówno od zdarzeń losowych jak i kradzieży z dewastacją.
Wariant standard – należy wybrać ochronę mienia od zdarzeń losowych oraz dodatkowo ochronę mienia od kradzieży (w tym powinna być ujęta dewastacja i wandalizm). Jeżeli ubezpieczone przedmioty są celowo uszkadzane lub niszczone w mieszkaniu po przedostaniu się sprawcy do ubezpieczonego miejsca, mamy do czynienia z wandalizmem. Wynikające z tego szkody często przeważają nad szkodami spowodowanymi przez skradzione przedmioty.

 • Należy unikać ryzyka niedoubezpieczenia

Chodzi tutaj o kwestię niskich sum ubezpieczenia dla ruchomości domowych czy samego domu lub mieszkania.Najczęściej dla tego, iż chcemy niskich składek za ubezpieczenie. Jest to niebezpieczne, gdyż jeżeli mienie lub dom czy mieszkanie zostaną ubezpieczone na zbyt niską sumę ubezpieczyciel zwróci szkodę tylko w takim zakresie, w jakim zawartość jest ubezpieczona w stosunku do wartości rzeczywistej. Na przykładzie skradzionego telewizor, w przypadku włamania, nowy telewizor zostałby wymieniony do 70% tylko wtedy, gdy ruchomości domowe są ubezpieczone o 30% poniżej ich wartości.

Aby wykluczyć zastrzeżenia ubezpieczyciela do niedoubezpieczenia, należy ubezpieczyć majątek ruchomy na wyższą wartość. Pomocne mogą tutaj okazać się paragony.

 • Należy aktualizować wartość swojego majątku

Od czasu do czasu należy sprawdzić, czy zakres polisy ubezpieczeniowej, nadal odpowiada aktualnej wartości naszego majątku. Jeżeli w ciągu roku, nie były robione żadne zakupy sprzętu, nie wymienialiśmy kuchni, itp, to nie ma takiej potrzeby, ale jeżeli w międzyczasie zostało kupione coś nowego, co podniesie wartość naszych ruchomości, warto sprawdzić, jaką mamy sumę ubezpieczenia na polisie. Jeżeli uznamy, że będzie zbyt niska – warto iść do swojego agenta ubezpieczeniowego, aby zrobić aneks rozszerzający zakres naszej polisy. Jeżeli nie aneks, to przy robieniu kontynuacji ubezpieczenia, warto zaktualizować te sumy.

Nie sposób czasami ustrzec się przed włamaniem do swojego mieszkania. Aby zminimalizować straty, radzimy Państwu wybrać dobre ubezpieczenie mieszkania lub domu. Aby otrzymać taką ofertę, zachęcamy do skorzystania z naszego formularza, na podstawie którego przygotowujemy Państwu oferty na ubezpieczenie domów i mieszkań. Link dostępny jest poniżej:

Kalkulator ubezpieczenia domu
Oblicz składkę na swoje ubezpieczenie domu lub mieszkania – wypełnij nasz kalkulator i czekaj na naszą ofertę.

Teraz już Państwo wiedzą, jakie jest 7 rzeczy które warto wiedzieć, gdy ktoś włamał się do twojego domu.

7 rzeczy które warto wiedzieć, gdy ktoś włamał się do twojego domu – Warta Ubezpieczenia Biała Podlaska