Ubezpieczenie rolne OC rolnika i budynków – przewodnik dla osób szukających polisy rolnej

Oceń naszą stronę
[Głosowano: 2 razy, Średnia ocena: 5]

Wkrótce tysiące rolników w Polsce będzie musiało wykupić obowiązkowe ubezpieczenie rolne OC rolnika i budynków. Związane jest to z końcem roku, w którym to zazwyczaj zawiera się najwięcej ubezpieczeń rolnych. Poniżej przedstawimy naszą dotychczasową wiedzę dla osób szukających polisy rolnej.

ubezpieczenie rolne OC rolnika i budynków
Ubezpieczenie rolne OC rolnika i budynków w TUIR Warta SA

Czym jest ubezpieczenie rolne OC rolnika oraz co ono obejmuje?

Ubezpieczenie rolne OC rolnika to inaczej obo­wią­zek po­no­sze­nia ne­ga­tyw­nych kon­se­kwen­cji swojego zachowania, które dotyczy osób trzecich, które mogą ponieść określone szkody lub straty z tytułu prowadzenia przez rolnika działalności rolnej. (W tym przypadku osoby trzecie to nie rodzina, która zamieszkuje w gospodarstwie ani nie pracownicy rolnika).

Klienci, zawierając u nas nowe ubezpieczenie rolne, oszczędzali od 80 do nawet 700 złotych na polisie rolnej! Wypełnij ten formularz a przekonasz się, o ile Twoje ubezpieczenie będzie tańsze. Zawierając za naszym pośrednictwem ubezpieczenie rolne, wypowiedzenie polisy OC rolnika i budynków u wcześniejszego Ubezpieczyciela, wyślemy na własny koszt.

Kalkulator OC rolnika i budynków Warta
Szukasz tańszego ubezpieczenia OC rolnika i budynków? Dobrze trafiłeś, wypełnij ten kalkulator, a przyślemy Ci gotową ofertę ubezpieczenia OC rolnika i budynków z Warty!!!

OC rolnika to zawsze jest odpowiedzialność majątkowa. Rolnicy po to wykupują takie ubezpieczenie, aby samemu nie płacić odszkodowania, zarówno za ludzi, jak i mienie. Odszkodowania mogą być wysokie, w zależności czy to szkoda osobowa – do 5 mln euro, czy też dotyczy mienia – do 1 mln euro.

Jak widać, warto wykupić OC rolnika, wykupując takie ubezpieczenie za niewielką cenę, możemy spać spokojnie.

Obowiązkowe ubezpieczenie budynków – dodatki do polisy OC rolnika

Obowiązkiem osoby, która prowadzi gospodarstwo rolne, jest objęcie ochroną ubezpieczeniową budynków, które się znajdują na jego terenie.

Dla Warty, budynkiem, który można objąć ubezpieczeniem, są obiekty, których powierzchnia wynosi co najmniej 20 m2.

Za dodatkową składką, która wynosi od kilku do kilkunastu złotych, można rozszerzyć ochronę ubezpieczeniową budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego o przepięcia, a także o przechowywane mienie w środku.

Kto podlega obowiązkowi wykupienia takiej polisy?

Obowiązek opłacenia obowiązkowej polisy OC narzuca nam ustawa o Ubezpieczeniach obowiązkowych. Ustawa mówi o tym, że każda osoba fizyczna, która posiada użytki rolne o powierzchni większej niż 1 hektar i dodatkowo prowadzi działalność rolniczą, ma obowiązek zawarcia ubezpieczenia rolnego OC rolnika i budynków rolniczych. Na tej osobie dodatkowo ciąży obowiązek corocznego opłacania podatku rolnego. (Ustawa z dnia 22.05.2003 roku (Dz.U. nr 76, poz. 1152 z późn. zm.)

Kalkulator OC rolnika i budynków Warta
Szukasz tańszego ubezpieczenia OC rolnika i budynków? Dobrze trafiłeś, wypełnij ten kalkulator, a przyślemy Ci gotową ofertę ubezpieczenia OC rolnika i budynków z Warty!!!

Na czym dokładnie polega obowiązek zawarcia ubezpieczenia rolnego?

Obowiązek zawarcia ubezpieczenia rolnego OC rolnika i budynków, powstaje z chwilą zakupu gospodarstwa rolnego. Jeżeli osoba, która sprzedała gospodarstwo innemu człowiekowi, miała takie ubezpieczenie, to wszelkie prawa i obowiązki przejdą na nowego nabywcę gospodarstwa.

Sprzedający musi poinformować swojego dawnego Ubezpieczyciela o fakcie sprzedaży gospodarstwa. Z kolei osoba, która jest nowonabywcą, jeżeli nie chce kontynuować bieżącej polisy, może ją wypowiedzieć. Ma na to 30 dni. Oczywiście, z chwilą wypowiedzenia umowy w jednej firmie, nowonabywca ma obowiązek zawarcia ubezpieczenia w innej firmie ubezpieczeniowej. Robimy to po to, aby nie było przerw w ubezpieczeniu, gdyż grożą nam finansowe kary za brak OC.

W przypadku, gdy umiera właściciel gospodarstwa rolnego, to prawa i obowiązki związane z ubezpieczeniem, przechodzą na współmałżonka. O fakcie śmierci właściciela gospodarstwa należy poinformować Towarzystwo Ubezpieczeniowe. Współmałżonek, jako osoba nabywająca praw do zarządzania gospodarstwem, może wypowiedzieć starą polisę i zawrzeć nowe ubezpieczenie.

Ile trwa ubezpieczenie rolne OC rolnika?

Ubezpieczenie OC rolnika i budynków, tak jak OC komunikacyjne, zawierane jest na okres jednego roku.

Każda polisa rolna, o ile rolnik nie złożył wypowiedzenia, wznawia się automatycznie na kolejny okres ubezpieczeniowy.

W przypadku, gdyby rolnik chce złożyć wypowiedzenie OC rolnika i budynków niejako po terminie (gdy już się wznowiło), wypowiadamy poprzednią umowę dzięki tzw. podwójnemu ubezpieczeniu.

Jest to ogromna korzyść dla osób, które chcą zmienić Towarzystwo i nie chcą płacić podwójnych składek OC, które do niedawna trzeba było opłacać w takiej sytuacji. Rolnik płaci jedynie za okres, do dnia, w którym złożył wypowiedzenie. Są to kwoty rzędu kilku – kilkunastu złotych.

I teraz najważniejsze – dlaczego ceny polis rolnych różnią się w poszczególnych Towarzystwach Ubezpieczeniowych? To jest indywidualna kwestia danej firmy. Zakres obowiązkowych ubezpieczeń jest w każdej firmie taki sam (ze względu na ustawę) – z kolei ceny są już różne.

Kalkulator OC rolnika i budynków Warta
Szukasz tańszego ubezpieczenia OC rolnika i budynków? Dobrze trafiłeś, wypełnij ten kalkulator, a przyślemy Ci gotową ofertę ubezpieczenia OC rolnika i budynków z Warty!!!

Nasi Klienci, przychodząc do nas z innego Towarzystwa, po przeliczeniu oferty, dowiadują się, że ich składka w przypadku zmiany ubezpieczyciela, może być czasami o połowę niższa niż płacona dotychczas. Tak, to nie jest żart. Często zmiana ubezpieczyciela przekłada się na zaoszczędzenie sporej części składki.

Ubezpieczenie rolne OC rolnika i budynków – przewodnik dla osób szukających polisy rolnej – podsumowanie artykułu

Dla ułatwienia kontaktu, a także dla możliwości sprawniejszego przygotowywania ofert i polis, stworzyliśmy formularz OC rolnika i budynków, za pomocą którego będziemy Państwu w stanie policzyć składkę na ubezpieczenie rolne. Zachęcamy do wysyłania ofert, dla nowych klientów, posiadamy zniżki w wysokości 30%, a także dodatkowo wnioskujemy do Warty o dodatkowy upust cenowy. W przypadku wznowień, również wnioskujemy o indywidualne zniżki po to, aby utrzymać bądź nawet lekko obniżyć cenę w odniesieniu do ubiegłego roku.

Zapraszamy. Ubezpieczenie rolne OC rolnika i budynków wcale nie musi być drogie.

Ubezpieczenie rolne OC rolnika i budynków – przewodnik dla osób szukających polisy rolnej – Ubezpieczenia Biała Podlaska