Co powinno zawierać najlepsze ubezpieczenie mieszkania w bloku – poradnik dla osób mających ubezpieczenie mieszkania we wspólnocie

Oceń naszą stronę
[Głosowano: 0 razy, Średnia ocena: 0]

Dlaczego potrzebujemy ubezpieczenia mieszkania w bloku? Po co mamy znowu wydawać pieniądze? I jakie mamy wybrać najlepsze ubezpieczenie mieszkania w bloku? Ten artykuł przybliży Państwu te elementy, które powinna zawierać dobrze skonstruowana polisa na ubezpieczenie mieszkania.

Co powinno zawierać najlepsze ubezpieczenie mieszkania w bloku
Co powinno zawierać najlepsze ubezpieczenie mieszkania w bloku

Do napisania tego wpisu, skłoniła nas nas sytuacja naszych Klientów, którzy posiadają ubezpieczenia mieszkania w blokach doliczane do miesięcznego czynszu. Teraz dowiedz się więcej, czytając nasz artykuł poświęcony powodom, dla których, pomimo często posiadanego przez spółdzielnie i wspólnoty ubezpieczenia, warto posiadać indywidualne ubezpieczenie mieszkania.

W chwili obecnej, większość wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych w Polsce, jest ubezpieczone. Kłopot właścicieli mieszkań polega tylko na tym, że w większości przypadków, ochrona, którą dają polisy ubezpieczeniowe spółdzielni czy wspólnocie, nie chroni interesów właścicieli prywatnych mieszkań. Warto również rozważyć zakup indywidualnego ubezpieczenia mieszkania, gdyż po prostu, ubezpieczenia, które są wliczone w czynsz, są zdecydowanie gorszą alternatywą dla ofert, które przedstawiamy w naszej agencji.

Dlaczego więc potrzebujemy lepszego ubezpieczenia mieszkania w bloku?

Głównym czynnikiem, który powinniśmy mieć na uwadze szukając lepszego ubezpieczenia mieszkania w bloku, jest zakres ochrony. Polisy, które mają spółdzielnie lub wspólnoty, pozwalają na odbudowanie i naprawę głównych murów budynku oraz części wspólnych pomieszczenia – klatek schodowych, korytarzy, piwnic.

Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, gdy pożar lub wybuch gazu, czy też zalanie, powstały z winy wspólnoty. W tym przypadku szkody poniesione przez właścicieli mieszkań zostaną pokryte z ubezpieczenia OC wspólnoty czy spółdzielni.

Jednak w ubezpieczeniach, które mają spółdzielnie czy wspólnoty, nie ma mowy o mieszkaniach prywatnych. Takich przypadków, w których to spółdzielnia czy wspólnota odpowiada za szkodę w mieszkaniu prywatnym jest jednak bardzo mało. A jeżeli już się zdarzy tak, że ubezpieczenie wykupione przez spółdzielnię czy wspólnotę, chroni interesy poszczególnych właścicieli mieszkań, to sumy ubezpieczeniowe są śmiesznie małe. Przez to, każdy właściciel mieszkania, powinien sam zagwarantować sobie ochronę wykupując najlepsze ubezpieczenie mieszkania, które będzie miało najszerszy zakres ochrony z możliwych.

Co tak naprawdę daje nam posiadanie indywidualnego ubezpieczenia mieszkania?

Nie jest ważne, czy to przeciętne, rozbudowane – indywidualne ubezpieczenie mieszkania w bloku, to ochrona właściciela mieszkania, zarówno przed zdarzeniami losowymi, jak i tymi, które mogą powstać z winy właściciela. Na przykład, najczęstszą przyczyną pożarów są sami mieszkańcy danego bloku – zaprószenie ognia przez nieuwagę nieszczelna kuchenka gazowa, itp. Posiadanie indywidualnego ubezpieczenia mieszkania zagwarantuje, prócz odbudowy murów mieszkania, pokrycie kosztów zniszczonych elementów wyposażenia – mebli, elektroniki, sprzętu AGD, itp.

Kalkulator ubezpieczenia domu
Oblicz składkę na swoje ubezpieczenie domu lub mieszkania – wypełnij nasz kalkulator i czekaj na naszą ofertę.

Oczywiście polisa może zostać rozszerzona o ryzyka kradzieżowe – których nie ma w polisach wspólnot.

Innym przypadkiem jest zalanie mieszkania sąsiada mieszkającego piętro niżej. Jeżeli wspólnota czy spółdzielnia jest ubezpieczona, to odszkodowanie dla właściciela zalanego mieszkania będzie przysługiwać jedynie wtedy, jeżeli dojdzie do zalania z winy wspólnoty – np. pęknie główny zawór w pionie technicznym – przysługuje nam ubezpieczenie z OC wspólnoty.

No tak, ale ile razy dochodzi do takich zdarzeń, w których to spółdzielnia czy wspólnota wypłaca odszkodowanie swoim członkom za zniszczone lub uszkodzone mieszkania? Niewiele. Stąd też najczęstszym statystycznie przypadkiem zalania jest jakaś awaria zaworu w pralce czy kaloryferze w mieszkaniu prywatnym.

Za takie szkody odpowiada sprawca zdarzenia – czyli właściciel mieszkania. Naprawy bywają bardzo kosztowne. Zależą one głównie od tego, na którym piętrze nastąpiła awaria. Jeżeli na parterze – zalejemy tylko piwnicę, ale jeżeli jest to piętro – to pod nami może być jedna lub więcej kondygnacji.

Spływająca w dół woda może zalać kilka mieszkań po drodze. Wtedy każdy z właścicieli może domagać się odszkodowania od właściciela mieszkania, w którym nastąpił przeciek.

Stąd też uczulamy naszych Klientów, aby wykupując polisę na mieszkanie, koniecznie rozszerzyć jej zakres o ochronę OC w życiu prywatnym. Z ubezpieczenia OC w życiu prywatnym wypłacane są właśnie szkody za zalanie.

Indywidualne, najlepsze ubezpieczenie mieszkania w bloku – doraźna pomoc wtedy, gdy będzie potrzebna

Zakres ochrony polisy, odnoszącej się do wspólnoty, opiera się do podstawowych ryzyk i nie gwarantuje doraźnej pomocy dla poszkodowanych. Wybierając ofertę indywidualnego ubezpieczenia mieszkania w bloku w Warcie, taką jak np. Warta Dom lub też Warta Dom Komfort, otrzymują Państwo w standardzie szeroki pakiet usług Assistance. Dzięki temu, gdy mieszkanie nie nadaje się do użytkowania (np. po pożarze), poszkodowana rodzina może liczyć na zakwaterowanie w hotelu nawet do 90 dni lub transport ocalałego mienia do wskazanego miejsca.

Kalkulator ubezpieczenia domu
Oblicz składkę na swoje ubezpieczenie domu lub mieszkania – wypełnij nasz kalkulator i czekaj na naszą ofertę.

Powtórzymy w skrócie to, co powinno zawierać najlepsze ubezpieczenie mieszkania w bloku:

  • gwarancja pełnej rekompensaty strat w lokalu mieszkalnym, na wypadek gdyby spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa nie zadbała o pełną ochroną dla budynku, w którym mieszkasz (ubezpieczenie murów);
  • pewność ochrony wszystkich elementów mieszkania (nie tylko murów, ale także wyposażenia: wykładzin podłogowych, armatury sanitarnej, mebli w zabudowie);
  • zwrot kosztów poszukiwania przyczyny szkody, jeśli nie wiadomo skąd cieknie woda;
  • pomoc w trudnych sytuacjach – np. zakwaterowanie w hotelu w razie zniszczenia mieszkania lub pomoc hydraulika gdy pękła uszczelka;
  • gwarancja dobrych relacji z sąsiadami, na wypadek szkód wyrządzonych w ich mieniu – np. zalanie sufitu lub uszkodzenie zaparkowanego samochodu przez rozbrykane dziecko (OC w życiu prywatnym);
  • ochrona akceptowana przez banki, jeśli Twój lokal stanowi zabezpieczenie kredytu (cesja).

Wiadomo, że dobre ubezpieczenie mieszkania nie jest sprawą łatwą. Opłaca się poświęcić trochę czasu na znalezienie odpowiedniej oferty – bo możemy znaleźć perełkę dla siebie – czyli otrzymamy wysoki zakres ochrony w atrakcyjnej cenie. Proponujemy skorzystanie z formularzy ubezpieczenia dla domu i mieszkania, dzięki któremu wyliczymy Państwu składkę. Warto rozważyć naszą propozycję.

Co powinno zawierać najlepsze ubezpieczenie mieszkania w bloku – poradnik dla osób mających ubezpieczenie mieszkania we wspólnocie