Jak powinien wyglądać zakres ubezpieczenia dla przewoźnika drogowego OCP w Warcie – część 2

Oceń naszą stronę
[Głosowano: 3 razy, Średnia ocena: 4]

Jakiś czas temu, na naszej stronie zamieściliśmy wpis, którym było Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej operatora transportowego. W tym wpisie, postaramy poszerzyć Państwa wiedzę na temat ubezpieczeń transportowych i skupimy się na tym, jaki powinien być zakres ubezpieczenia dla przewoźnika drogowego OCP w Warcie.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. Jak dobrać najlepszy zakres do ubezpieczenia dla przewoźnika drogowego OCP w Warcie?

  2. Co wpływa na cenę OCP?

  3. Gdzie kupić dobrze dopasowane ubezpieczenie OCP?

Kalkulator OC przewoźnika do licencji transportowej
Potrzebujesz licencji transportowej? Wypełnij formularz i oblicz, ile będzie kosztować ubezpieczenie do licencji transportowej na Twoje pojazdy

Jak dobrać najlepszy zakres do ubezpieczenia dla przewoźnika drogowego OCP?

zakres ubezpieczenia dla przewoźnika drogowego OCP w Warcie
Potrzebujesz ubezpieczenia OCP? Zadzwoń do nas, tel. 501 620 325

Dobrze dobrany zakres ubezpieczenia OCP, pozwala na pokrycie większości szkód, które mogą przydarzyć się przewoźnikowi podczas przewożenia towarów. Standardowy zakres ubezpieczenia dla przewoźników drogowych odpowiada za szkody, jakie powstają podczas przewozu towarów jak i szkody podczas postoju. Standardowy zakres nie obejmuje jednak szkód związanych np z kradzieżą towaru. Tak naprawdę, za dobrze dobrany zakres ubezpieczenia OCP, głównie odpowiadają dodatkowe klauzule.

W zależności od tego, jakie towary będzie przewozić przewoźnik, dobrze skonstruowana polisa OCP zawiera odpowiedzialność przewoźnika za towar, zarówno podczas załadunku jak i rozładunku. W Warcie, to ryzyko jest bezpłatne. Równie istotną rzeczą, jest odpowiedzialność Towarzystwa za kradzież towarów. Jeżeli dojdzie do sytuacji, gdzie przewożony towar zostanie skradziony, a polisa nie została rozszerzona o to ryzyko – nie ma odpowiedzialności. Kradzież to klauzula, która z reguły lekko podwyższa składkę, jednak w przypadku, gdzie przewoźnik przewozi elektronikę, wyroby alkoholowe, tytoniowe, czy samochody – jest ono niezbędne.

W przypadku przewozów międzynarodowych, jeżeli firma ma dostarczyć ładunek do krajów byłego bloku wschodniego, prawidłowo skonstruowane ubezpieczenie OCP, zawiera klauzulę rozszerzającą odpowiedzialność Towarzystwa za przewóz towarów w tych krajach. Jeżeli tego nie ma, zwykłe OCP międzynarodowe nie zadziała.

Ubezpieczenie OC Przewoźnika Drogowego
Ubezpieczenie OC Przewoźnika Drogowego – oblicz swoje OCP

Z kolei, firmy wykonujące przewozy na terenie Unii Europejskiej, powinny mieć OCP rozszerzone o polisę kabotażową. Kabotaż pozwala przewoźnikom na przewóz towarów na terenie Unii Europejskiej.

Często zakres ubezpieczenia OCP przewoźnika drogowego określa sam spedytor, zlecający przewóz. Mamy takie sytuacje, gdzie nasi Klienci muszą mieć polisy, gdzie jest włączona klauzula rażącego niedbalstwa czy wydania dokumentów osobie nieuprawnionej. Takie polisy też robimy.

Dodatkowe klauzule podnoszą składkę, ale bywa tak, że spedytorzy nie dają zleceń firmom, mającym podstawowe OCP, bez dodatkowych klauzul.

Warto również, w określonych przypadkach, dodatkowo ubezpieczyć przewożony ładunek osobną polisą, Cargo. Będziemy mieli wtedy ochronę na wypadek zdarzeń, których nie obejmuje ubezpieczenie OCP. Więcej o ubezpieczeniu Cargo znajdą Państwo pod tym linkiem: Ubezpieczenie ładunków w transporcie Cargo w Warcie.

Co wpływa na cenę polis OCP?

Ubezpieczenie OC Przewoźnika Drogowego
Ubezpieczenie OC Przewoźnika Drogowego – oblicz swoje OCP

Cena polisy OCP jest wypadkową kilku czynników. Na jej wysokość ma wpływ ilość pojazdów, wysokość sumy ubezpieczenia, rodzaj przewożonych towarów, ilość dodatkowych klauzul i szkodowość z ostatnich 3 lat. Szkodowość bywa czynnikiem, który mocno wpływa na składkę. Z reguły jednak jest tak, iż przygotowując Państwu oferty i polisy OCP, zarówno krajowe jak i międzynarodowe, próbujemy uzyskać jak najniższą cenę. Próby uzyskania najniższej możliwie ceny dotyczą także firm, które miały szkody.

Firma mająca flotę ciągników siodłowych zapłaci inną cenę za OCP niż firma, która do przewozu towarów używa dwóch samochodów ciężarowych o DMC do 3,5 tony. Inaczej będzie też wyglądać składka dla firmy, która w ostatnim roku miała kilka szkód niż dla tej firmy, która ich nie miała wcale.

Gdzie kupić dobrze dopasowane ubezpieczenie OCP?

Ubezpieczenie OCP można wykupić w większości agencji ubezpieczeniowych. Trudno jest nam jednak napisać, czy wszędzie kupią Państwo dobrze dopasowane ubezpieczenie. Zdajemy sobie sprawę, że bardzo często, głównym kryterium wyboru polisy jest cena. Przestrzegamy jednak Państwa przez złudnym poczuciem posiadania dobrze dobranego OCP w niskiej cenie. Zakres ubezpieczenia dla przewoźnika drogowego OCP w Warcie oraz wysokość składki z czegoś wynika, choćby np. z likwidacji szkód. Tanio niekoniecznie równa się dobrze, o czym przekonała się część naszych Klientów, która nie miała OCP w Warcie. Ponadto, zachęcamy Państwa do studiowania lektury OWU, zwłaszcza punktu dotyczącego wyłączeń za zdarzenia, za które nie ma odpowiedzialności.

Dodatkowo, naszym zdaniem, prócz ubezpieczenia OCP, firma zajmująca się wykonywaniem transportu drogowego rzeczy, powinna mieć wykupione osobne OC firmy. OC firmy nie zapewnia ochrony w przewożonym towarze – bo od tego jest OCP, ale OC firmy zapewnia ochronę za szkody, jakie powstaną podczas prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wykonywanych PKD. Dla przykładu opiszemy tutaj taką sytuację – firma dokonuje wyładunku towarów wózkiem widłowym i podczas tego wyładunku zostaje uszkodzona brama u odbiorcy towaru. Odpowiedzialności z OCP nie ma, bo towar nie został uszkodzony, odpowiedzialności z OC samochodu nie ma, bo to nie pojazd spowodował szkodę, jest odpowiedzialność cywilna firmy. Jeżeli firma ma dodatkową polisę OC – szkoda jest pokrywana z tej polisy, jeżeli polisy nie ma – firma jest zobowiązana do naprawienia szkody we własnym zakresie. Takie ubezpieczenie może wydawać się niepotrzebne, ale tak się dzieje tylko do momentu spowodowania szkody – później się przydaje.

Jeżeli chcą Państwo aby zakres ubezpieczenia dla przewoźnika drogowego OCP w Warcie odpowiadał Państwa potrzebom, zachęcamy do kontaktu z naszym biurem. Doradzimy, co przy przewożonych towarach wybrać dodatkowo, a także, będziemy próbować uzyskać jak najniższą cenę za Państwa polisę.

Gdyby mieli Państwo jakieś pytania, zapraszamy do kontaktu. Można dzwonić do biura pod numer 501 620 325 lub pisać maila w sprawie ubezpieczenia OCP: tobiszewski.marcin@gmail.com.

Zakres ubezpieczenia dla przewoźnika drogowego OCP w Warcie – Warta Ubezpieczenia Biała Podlaska