Umowa darowizny części samochodu – sprawdź, jak możesz przekazać część pojazdu drugiej osobie

Oceń naszą stronę
[Głosowano: 3 razy, Średnia ocena: 4.3]

Masz samochód i chciałbyś, aby ktoś mógł znaleźć się na drugim miejscu w dowodzie rejestracyjnym? A może chciałbyś, by druga osoba bez zniżek, mogła je zacząć zbierać i mieć w przyszłości tanie ubezpieczenie komunikacyjne OC? Pokażemy co zrobić, by dodać po wykupieniu polisy lub po zakupie auta, drugą osobę do dowodu rejestracyjnego dowolnego pojazdu. Tematem przewodnim niniejszego artykułu będzie Umowa darowizny części samochodu dla drugiej osoby. Dzięki nowemu wpisowi w dowodzie rejestracyjnym, osoby wpisane będą miały w przyszłości tańsze polisy OC.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. Po co dopisywać drugą osobę do dowodu rejestracyjnego?

 2. Jak ma wyglądać poprawnie sporządzona umowa darowizny części samochodu?

 3. Umowa darowizny części samochodu a zobowiązanie podatkowe

 4. Wzór umowy darowizny części samochodu

Po co dopisywać drugą osobę do dowodu rejestracyjnego?

Powód dopisania drugiej osoby do dowodu rejestracyjnego, jest prozaiczny. Są nim po prostu zaoszczędzone na ubezpieczeniu pieniądze. Jeżeli nie w momencie dopisania drugiej osoby do dowodu, to za jakiś czas, ta osoba, która była dopisana do dowodu, zgromadzi swoje zniżki i przy zakupie auta – będzie mogła mieć niższą cenę polisy OC.

Umowa darowizny części samochodu
Umowa darowizny części samochodu

Młody kierowca, osoba, która zamierza zamierza zostać kierowcą, czy ktoś, kto ma już prawo jazdy, ale nie ma zniżek, musi liczyć się z tym, że przychodząc do agenta po OC, zapłaci wysoką składkę. Rozwiązaniem tego problemu jest dopisanie takiej osoby do dowodu rejestracyjnego kogoś, kto takie zniżki posiada.

Najczęstszą taką sytuację widzimy wtedy, gdy w trakcie trwania polisy, nasi Klienci dopisują do dowodu rejestracyjnego, swoje dzieci, co jest bardzo przyszłościowym zabiegiem.

Dopisanie kogokolwiek do dowodu rejestracyjnego, możliwe jest tylko i wyłącznie w wydziale komunikacji, na podstawie umowy darowizny pojazdu. Dopiero wtedy, gdy wydział komunikacji zaktualizuje dane w dowodzie rejestracyjnym, można udać się do Agenta po aneks do polisy. W tym aneksie będzie dopisany drugi współwłaściciel/współwłaściciele, zgodnie z umową darowizny. Można oczywiście udać się po nową umowę ubezpieczenia w sytuacji, gdy stara już się kończy.

Jak ma wyglądać poprawnie sporządzona umowa darowizny części samochodu?

Poprawnie sporządzona umowa darowizny części samochodu, powinna zawierać kilka istotnych elementów. Możemy tutaj zaliczyć następujące: (pod tym linkiem mogą Państwo pobrać wzór umowy)

  • Data i miejsce podpisania umowy,
  • Dane identyfikacyjne Darczyńcy oraz Obdarowanego, wraz z serią i numerem dowodu osobistego i numerem PESEL),
  • Przedmiot (marka pojazdu, data produkcji, nr VIN, nr rejestracyjny),
  • Oświadczenie właściciela (Darczyńcy) o posiadaniu prawa własności pojazdu a także o braku zobowiązań wobec osób trzecich,
  • Oświadczenie o przekazaniu i przyjęciu pojazdu;
  • Określenie wartości darowizny – procentowej lub kwotowej – podczas dopisywania współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego, nie ma znaczenia, czy wartość przekazanej rzeczy wpiszemy na 1% czy 1 zł, liczy się fakt dopisania.
  • Określenie strony zobowiązanej do opłacenia kosztów umowy,
  • Informacja o tym, że umowę regulują przepisy Kodeksu Cywilnego
  • Podpisy wszystkich stron umowy.

Umowa darowizny części samochodu a zobowiązanie podatkowe

Samo sporządzenie umowy darowizny jest bezpłatne, to jednak, są czasami sytuacje, w których musimy odwiedzić podległy naszemu miejscu zamieszkania Urząd Skarbowy i zapłacić stosowny podatek od darowizny. Kwotę płacimy od procentu wartości wpisanego do umowy pojazdu lub od zadeklarowanej kwoty.

Nie każdy jednak zapłaci podatek. W przypadku, gdy obdarowywanym jest jest małżonek, dzieci, rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, przysposobione dzieci, macocha lub ojczym – nie płacimy podatku, o ile zgłosimy w ciągu 6 miesięcy od nabycia ten fakt do Urzędu Skarbowego. Druk zgłoszenia umowy darowizny części samochodu znajdziemy w każdym Urzędzie Skarbowym.

Sporządzenie umowy darowizny części samochodu i dopisanie tym sposobem nowego współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego, jest doskonałym sposobem aby osoba bez zniżek, mogła je sukcesywnie nabywać. Pozwoli to takiej osobie uniknąć w przyszłości wysokich opłat ubezpieczenia OC.

Wzór umowy darowizny części samochodu

Poniżej znajduje się przykładowy wzór umowy darowizny części samochodu. Osoby, które są w sytuacji dopisywania drugiej osoby do dowodu rejestracyjnego, powinny pobrać ten wzór, wypełnić i udać się z nim do Wydziału Komunikacji w celu naniesienia zmian w dowodzie rejestracyjnym. Zachęcamy do korzystania z tego wzoru.

Umowa-darowizny Umowa darowizny części pojazdu - samochodu

Umowa darowizny części samochodu – sprawdź, jak możesz przekazać część pojazdu drugiej osobie