Czym się kierować wybierając ubezpieczenie mieszkania lub domu w budowie

Oceń naszą stronę
[Głosowano: 2 razy, Średnia ocena: 5]

W jednym ze wcześniejszych wpisów, pokazaliśmy Państwu, czym się kierować, szukając ubezpieczenia mieszkania lub domu jednorodzinnego. Teraz pokażemy Państwu, na jakie cechy należy zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie mieszkania lub domu w budowie. Zapraszamy do lektury strony.

Sposoby na tanie ubezpieczenie mieszkania
Czy Twój dom ma już zamontowane okna i drzwi? Jeżeli tak, wybierz wariant rozszerzony ochrony

 

Dlaczego powinno się posiadać ubezpieczenie mieszkania lub domu w budowie?

jak uzyskać tanie ubezpieczenie mieszkania
Ubezpieczenie mieszkania lub domu w budowie – wybierz dobre ubezpieczenie dla swojego domu

Powodów do tego, by ubezpieczać dom, można przytoczyć wiele. W tym wpisie pokazaliśmy Państwu niektóre z nich. Budując dom, warto rozważyć posiadanie ubezpieczenia domu w budowie – czyli domu, którego jeszcze nie ma.

Opowiemy tutaj Państwu o dwóch produktach ubezpieczeniowych Warty. Pierwszy to Warta Dom, oparty na zasadzie ryzyk nazwanych oraz drugi produkt, czyli Warta Dom Komfort – produkt na zasadzie allrisk, czyli odpowiadamy za wszystko, co nie jest w wyłączeniach.

Oba te produkty nadają się do tego, by wybrać je do ubezpieczenia domu lub mieszkania w budowie, jednak pomiędzy nimi są pewne różnice. Wybór wariantu podyktowany jest tutaj tym, jak szybko dom będzie budowany. Jeżeli ktoś założy, że w ciągu roku, wybuduje dom do stanu zamkniętego, tzn. wstawi okna i drzwi, warto rozważyć zakup ubezpieczenia Warta Dom Komfort. Będziemy mieli wtedy możliwość ubiegania się o odszkodowanie, gdy dojdzie do aktów wandalizmu czy kradzieży, na wskutek których zostaną zniszczone, uszkodzone okna lub drzwi lub skradzione materiały budowlane zamknięte w domu.

Kalkulator ubezpieczenia domu
Oblicz składkę na swoje ubezpieczenie domu lub mieszkania – wypełnij nasz kalkulator i czekaj na naszą ofertę.

Który moment jest właściwym na wykup ochrony?

Od kiedy można wykupić ubezpieczenie mieszkania lub domu w budowie? Czy od chwili, gdy są już mury, czy od momentu położenia dachu?

Wybór momentu jest dowolny, można takie ubezpieczenie wykupić nawet wtedy, gdy fizycznie domu jeszcze nie ma. Tzn. mamy już projekt, pozwolenie na budowę, kupione materiały, itp, i wiemy ile zainwestujemy w ciągu roku w postawienie domu – możemy śmiały wykupywać polisę ochronną.

Jeżeli ktoś ma kredyt na budowę domu, jest niejako zobligowany do tego, by ubezpieczyć daną nieruchomość. Nawet taką, gdy jej nie widać, a jest tylko dziura w ziemi z zalanymi fundamentami. Ubezpieczenie domu w budowie jest wymogiem banku, na rzecz którego musi być zrobiona cesja z praw wierzytelności.

W trakcie trwania budowy, ochroną obejmujemy także materiały budowlane od zdarzeń losowych, zgromadzone na terenie działki budowlanej. Nie wymagamy, aby działka była ogrodzona. Tak jak też pisaliśmy wcześniej, do momentu, gdy nie wstawimy okien i drzwi, ubezpieczamy dom w budowie od zdarzeń losowych – w tym celu powinniśmy wybrać produkt Warta Dom. Jest on tańszy niż szersza opcja, Warta Dom Komfort, ale na tym etapie prac, jest zupełnie wystarczający.

W momencie, gdy wstawimy okna i drzwi, dodatkowo, drzwi będą wyposażone min. jeden zamek wielozastawkowy, drzwi z certyfikatem antywłamaniowym, itp,. możemy myśleć o zwiększeniu ochrony i wykupie ubezpieczenia Warta Dom Komfort i wybór dodatkowej ochrony w postaci elementów w budowie. Opcja ta pozwala na wypłatę odszkodowania, gdy na wskutek włamania dojdzie do kradzieży materiałów budowlanych znajdujących się w zamkniętym domu w budowie.

Kalkulator ubezpieczenia domu
Oblicz składkę na swoje ubezpieczenie domu lub mieszkania – wypełnij nasz kalkulator i czekaj na naszą ofertę.

Kiedy kończy się ubezpieczenie domu lub mieszkania w budowie?

Ubezpieczenie domu lub mieszkania w budowie, kończy się wraz z momentem uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Czyli wtedy, gdy:

  • będziemy mieli podpisane odbiory częściowe – protokoły badań i sprawdzeń: wewnętrznej instalacji elektrycznej, przewodów kominowych, wewnętrznej instalacji gazowej, lub:
  • będziemy mieli decyzję administracyjną – czyli dokument stwierdzający zakończenie budowy i kwalifikujący budynek jako obiekt do użytkowania, lub:
  • gdy będziemy mieli tzw. “milczącą zgodę”, czyli nie będzie sprzeciwu właściwego organu od dostarczenia zawiadomienia o zakończeniu budowy.

W momencie zakończenia budowy, warto zamienić polisę z domu w budowie, na pełnowymiarową polisę, gwarantującą ochronę za zniszczenia murów jak i za nasz cały dobytek. Dodamy również, że Warta nie wymaga od Klienta zamieszkania w tym domu, czy zameldowania. Jeżeli ktoś ubezpieczył dom w budowie u agenta Warty i przed końcem polisy ma już odbiór domu – niech nie zwleka, tylko zrobi aneks do polisy u tego samego agenta, zamieniając charakterystykę budynku.

Mamy nadzieję, że teraz wiedzą Państwo, jakie wybrać ubezpieczenie domu lub mieszkania w budowie. W razie pytań, zapraszamy do kontaktu.

Czym się kierować wybierając ubezpieczenie mieszkania lub domu w budowie – Warta Ubezpieczenia Biała Podlaska