Ubezpieczenie na życie pod kredyt hipoteczny – czy warto ubezpieczać się na życie mając kredyt?

Oceń naszą stronę
[Głosowano: 3 razy, Średnia ocena: 4.7]

Powodów do zawarcia umowy ubezpieczenia na życie jest wiele. Jednym z nich jest kredyt hipoteczny, jaki zaciągamy w banku, gdy chcemy kupić lub wybudować dom. Stąd też niniejszy wpis poświęcimy zagadnieniu, którym jest ubezpieczenie na życie pod kredyt hipoteczny.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

    1. Czym jest ubezpieczenie na życie pod kredyt hipoteczny?

    2. Czy takie zabezpieczenie jest obowiązkowe?

    3. Na co zwracać uwagę wykupując ubezpieczenie na życie pod kredy hipoteczny?

    4. Od czego zależy cena za ubezpieczenie?

    5. Ubezpieczenie na życie pod kredyt hipoteczny – podsumowanie

Czym jest ubezpieczenie na życie pod kredyt hipoteczny?

Ubezpieczenie na życie pod kredyt hipoteczny
Ubezpieczenie na życie pod kredyt hipoteczny – szukając polisy, porównuj zapisy w OWU

Ubezpieczenie takie to nic innego, jak zwykłe ubezpieczenie na życie. Podstawową różnicą jest to, że jako osoby uposażone, nie wpisujemy Danych swoich bliskich, tylko bank, gdzie otrzymaliśmy kredyt. Robimy to poprzez cesję praw wierzytelności na bank.

Dzięki temu, w przypadku naszej śmierci, to z polisy ubezpieczenia na życie, bank otrzyma brakującą część kredytu, a nasza rodzina, nie będzie musiała spłacać zaciągniętego kredytu.

Banki nie są instytucjami charytatywnymi, dlatego też takie ubezpieczenie stanowi pewne zabezpieczenie interesów banku.

Czy takie zabezpieczenie jest obowiązkowe?

Cóż, i tak i nie. Przeważnie nie jest ono obowiązkowe, ale osoby, które biorą pożyczki hipoteczne powinny  mieć świadomość, że brak ubezpieczenia, w przypadku śmierci kredytobiorcy, będzie się wiązać ze spłatą długu przez rodzinę zmarłego. Bank nie ma prawa narzucać nam obowiązku posiadania takiego zabezpieczenia.

Jednak tak jak pisaliśmy wcześniej, bank to nie instytucja charytatywna, która udziela pożyczek bez zabezpieczeń. Hipoteka do doskonałe zabezpieczenie interesów banku, lecz niekoniecznie banki chcą przejmować nieruchomości w sytuacji, gdzie pożyczkobiorca umiera i rodzina nie ma czym spłacić zadłużenia. O wiele lepszą opcją jest pokrycie długu z polisy na życie.

Stąd też, często decyzja o przyznaniu pożyczki, jest pozytywna, jeżeli Klient zechce wykupić ubezpieczenie na życie, najczęściej w banku, w którym jest udzielana pożyczka. Z reguły jest tak, iż Klienci się na to decydują, gdyż bank od takiej decyzji uzależnia przyznanie kredytu.

Na co zwracać uwagę wykupując ubezpieczenie na życie pod kredyt hipoteczny?

Głównym kryterium, na które należy zwrócić uwagę przy szukaniu takiego ubezpieczenia, czy to w banku, czy u innego Ubezpieczyciela, są ogólne warunki ubezpieczenia. Nas powinno interesować, za co dane Towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaca odszkodowania. Innymi słowy, powinien nas zainteresować katalog wyłączeń.

Z reguły jest tak, iż jeżeli ktoś chorował wcześniej na choroby nowotworowe lub związane z układem krążenia, może mieć problem z wykupieniem takiej polisy. Jeżeli wykupi – to albo będzie ona droga, albo wypłata odszkodowania nie będzie możliwa, gdyż w OWU będzie to wyłączone.

Prosimy również zwracać uwagę na dodatki, jakie doradcy kredytowi i ubezpieczeniowi mogą zaproponować do takiej polisy. Nie każda osoba może chcieć dodatkowo płacić za np. ubezpieczenie mieszkania.

Istotnym jest również zwrócenie uwagi na to, czy ubezpieczenie pokryje całość zadłużenia. Mieliśmy sytuacje, gdzie Klienci mówili nam, iż zawierali ubezpieczenie w bankach na wysokość 25% kredytu. Ma to wpływ na składkę za polisę, gdyż będzie ono tańsze niż standardowe zabezpieczenie na całość, ale jednocześnie jest bardzo niebezpieczne. Jeżeli dojdzie do sytuacji, gdzie kredytobiorca umiera, bank dostaje jedną czwartą zadłużenia, a resztę spłaca rodzina!

Więcej informacji na temat ubezpieczenia mieszkania lub domu w budowie:

Ubezpieczenie domu lub mieszkania w budowie

Od czego zależy cena za ubezpieczenie?

Na cenę mają wpływ tak naprawdę dwie sprawy, tj. wysokość sumy ubezpieczenia oraz wiek pożyczkobiorcy. Im wyższa suma ubezpieczenia oraz im wyższy wiek osoby ubiegającej się o kredyt, tym ubezpieczenie będzie droższe.

Najniższe składki płacą osoby młode, przed ukończeniem 30 roku życia.

Istotne są również dodatki do polisy, im jest ich więcej, tym składka będzie wyższa.

Ubezpieczenie na życie pod kredyt hipoteczny – podsumowanie

Po lekturze wpisu, wiedzą już Państwo nieco więcej na temat ubezpieczenia pod hipotekę. Mamy nadzieję, że szukając polisy, będą Państwo dokładnie studiowali zapisy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Jeżeli ktoś jest zainteresowany zakupem lub sprawdzeniem ceny za taką polisę, zachęcamy do kontaktu z naszym biurem. Prosimy o kontakt telefoniczny, dzwoniąc pod numer 501 620 325 lub mailowy: tobiszewski.marcin@gmail.com. Mamy w swojej ofercie, typowe ubezpieczenia na życie pod kredyt hipoteczny. Jeżeli ktoś szuka ubezpieczenia pod kredyt typowo konsumencki, również jesteśmy w stanie pomóc.

Nie pozostawimy nikogo bez odpowiedzi.

Ubezpieczenie na życie pod kredyt hipoteczny – czy warto ubezpieczać się na życie mając kredyt? – Warta Ubezpieczenia Biała Podlaska