Krótkoterminowe ubezpieczenie OC w Warcie czyli polisa na 30 dni

Oceń naszą stronę
[Głosowano: 1 razy, Średnia ocena: 5]

We wcześniejszych wpisach, opowiedzieliśmy Państwu o karach za brak ważnego ubezpieczenia OC. Teraz skupimy się na innym zagadnieniu, gdyż do naszej agencji często przychodzą osoby, chcące wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC w Warcie, czyli polisę komunikacyjną na 30 dni. I niestety większość z tych osób odchodzi z kwitkiem, gdyż tylko nieliczne osoby spełniają określone warunki pozwalające na uzyskanie takiego ubezpieczenia. W tym wpisie poinformujemy Państwa, kto może takie krótkie ubezpieczenie zawrzeć. Zapraszamy do lektury strony.

Informujemy również, że nie ma żadnej możliwości zawarcia w naszej agencji krótkoterminowego ubezpieczenia OC za pośrednictwem Internetu czy telefonu. Nie wystawiamy takich polis zdalnie, tylko na miejscu.

W jakich przypadkach i dla kogo jest potrzebne krótkoterminowe ubezpieczenie OC w Warcie czyli polisa komunikacyjna na 30 dni?

Zdecydowana większość przypadków, w których potrzebne są polisy OC, dotyczy tych kierowców, którzy wykupują ubezpieczenie auta na 12 miesięcy. Obowiązek wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC na cały rok, to naturalna konieczność, wynikająca z ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o obowiązkowym ubezpieczeniu OC.

Krótkoterminowe ubezpieczenie OC w Warcie czyli polisa na 30 dni
Krótkoterminowe ubezpieczenie OC w Warcie czyli polisa na 30 dni

Ustawa narzuca na kierowców obowiązek wykupowania polis OC na swoje pojazdy. Obowiązkowym ubezpieczeniem muszą być objęte wszelkiego rodzaju samochody, ciągniki rolnicze, przyczepy, itp. I tak jak pisaliśmy wcześniej, najczęściej te pojazdy ubezpieczane są na cały rok.

Istnieje jednak kilka wyjątków, które pozwalają na wykupienie polisy komunikacyjnej krótszej niż 12 miesięcy.

Dla kogo przeznaczone jest OC 30-dniowe?

Krótkoterminowe ubezpieczenie OC w Warcie może przydać się w następujących przypadkach:

    • mogą je wykupić podmioty gospodarcze, w których wykonywana działalność opiera się na kupnie i sprzedaży pojazdów. W tym przypadku, jest to tak zwane ubezpieczenie komisowe. Właściciele komisów są naszymi najczęstszymi Klientami jeżeli chodzi o krótkoterminowe ubezpieczenie OC w Warcie. Warunkiem koniecznym do spełnienia przez te podmioty, jest posiadanie odpowiedniego kodu PKD w zarejestrowanej działalności.
    • Krótkoterminowe OC mogą wykupić również osoby, które kupiły pojazd za granicą Polski i jeszcze nie przerejestrowały pojazdu na siebie. Kiedy to jest potrzebne? Zapewne pamiętają Państwo anegdoty z Internetu w stylu “Niemiec płakał jak sprzedawał to auto”, prawda? No właśnie, kupując pojazd za granicą i wjeżdżając do Polski bez ważnego ubezpieczenia OC lub Zielonej Karty, należy wykupić tak zwane OC graniczne, które również będzie działać przez 30 dni.
    • Krótkoterminowe ubezpieczenie OC w Warcie przydaje się również dla osób, posiadających pojazdy wolnobieżne oraz historyczne. Pojazdem wolnobieżnym w myśl ustawy, jest pojazd, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, prócz ciągników rolniczych, które muszą mieć ubezpieczenie roczne. Pojazdy wolnobieżne to np. maszyny leśne, budowlane, wózki transportowe czy widłowe. Jednak w przypadku pojazdów wolnobieżnych, minimalny okres OC, to 3 miesiące. W przypadku pojazdów historycznych, czyli takich, które rzeczoznawca uznał za zabytkowe (min. 25 -letnie pojazdy), lub samoistnie skończyły 40 lat, możemy zrobić OC na 30 dni.
  • Ostatnią grupą osób, mogącą skorzystać z krótkoterminowej polisy OC w Warcie są Klienci rejestrujący swoje pojazdy na określony okres czasu. Sytuacja dotyczy najczęściej osób, które potrzebują dokumentów zezwalających na poruszanie się pojazdu do i z miejsca dokonania naprawy lub przeglądu. Nie każdy bowiem ma możliwość wynajęcia odpowiedniej lawety do przewiezienia takiego pojazdu. Pojazd musi być wtedy zarejestrowany na określony czas.

Czy krótkoterminowe ubezpieczenie OC ma jakieś zalety i wady?

Plusem takiej polisy jest to, że dostajemy taką samą ochronę, jaka jest przy ubezpieczeniach rocznych. Nie musimy się martwić, że podczas kolizji czy wypadku, będziemy wypłacać odszkodowanie z własnych pieniędzy.

Kolejną z zalet ubezpieczenia krótkoterminowego, jest jego cena. Często takie ubezpieczenie kosztuje kilkadziesiąt złotych, gdzie roczna polisa to koszt rzędu kilkuset lub kilku tysięcy złotych. Minus tego rozwiązania to to, że takie ubezpieczenie przysługuje niewielkiej grupie osób.

Kolejną cechą, zarówno pozytywną jak i niestety negatywną jest to, że ubezpieczenie krótkoterminowe nie odnawia się samoistnie. Sprzedając pojazd, nie musimy pamiętać o tym, że musimy wypowiedzieć krótkoterminową polisę, zamknie się ona samoistnie.

Niestety, często kupujący pojazdy zapominają o tym, że krótkoterminowe OC nie wznawia się i przychodząc do naszego biura po nową polisę, dowiadują się o tym, że mają przerwę w ubezpieczeniu. Nawet jeden dzień przerwy w OC, skutkuje niestety wysoką karą z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Więcej informacji na temat UFG i kar za brak OC, znajdą Państwo w artykule: Kary za brak OC.

Krótkoterminowe ubezpieczenie OC w Warcie czyli polisa na 30 dni – Warta Ubezpieczenia Biała Podlaska