Najlepsze sposoby na tanie ubezpieczenie OC dla młodych kierowców

Dla wielu kierowców, kupno auta staje się spełnieniem marzeń. Ich blask może jednak przytłumić wizja opłacenia ubezpieczenia OC, które, zwłaszcza dla młodych oraz niedoświadczonych kierowców, może być wysokie. Czasami zdarza się tak, że cena ubezpieczenia przewyższa koszt zakupu auta. Istnieją jednak sprawdzone i najlepsze sposoby na tanie ubezpieczenie OC dla młodych kierowców. Jeżeli jesteś młodym kierowcą lub nie masz zniżek i zamierzasz kupić auto – te informacje są dla Ciebie.

Jakie są najlepsze sposoby na tanie ubezpieczenie OC dla młodych kierowców?

Przedstawimy Państwu dwa przykłady, dzięki którym można będzie takich  wysokich opłat uniknąć. Jedno z tych rozwiązań jest znane i powszechnie stosowane, ale to drugie to już niekoniecznie. Pokrótce przedstawimy oba rozwiązania.

Dwa sprawdzone najlepsze sposoby na tanie ubezpieczenie OC dla młodych kierowców
Najlepsze sposoby na tanie ubezpieczenie OC dla młodych kierowców

Od razu uprzedzamy, te przykłady nie zadziałają u każdego. Jeżeli ktoś, kto nie miał nigdy żadnego OC oraz młody kierowca bez zniżek, nie mający tej wiedzy, którą przedstawię na tej stronie – kto kupi auto tylko na siebie i sam opłaci polisę – zapłaci pełną wysoką stawkę. Warto jednak spróbować zaoszczędzić choć trochę pieniędzy.

Więc jakie są najlepsze sposoby na tanie ubezpieczenie OC dla młodych kierowców?

To dość proste. Wystarczy, że pojazd, o ile będzie to możliwe, kupi ktoś z rodziny kierowcy, mający pełne bądź jakiekolwiek zniżki. Jest to rozwiązanie dość radykalne, ale dla osób, które chcą łatwo uzyskać zniżki na OC, jest to najszybszy i najlepszy cenowo sposób.

Niezmiernie istotnym jest tutaj to, że na dokumencie zakupu (na fakturze lub umowie kupna sprzedaży) musi być tylko jedna osoba – osoba ze zniżkami na OC. (Analogicznie jest w przypadku, gdy pojazd jest przerejestrowany – na dowodzie rejestracyjnym musi znajdować się tylko osoba ze zniżkami. Jednak na potrzeby artykułu, będziemy omawiać przykład, w którym auto nie ma jeszcze nowego dowodu rejestracyjnego.)

I wtedy, taka osoba idzie do Wydziału Komunikacji w swojej miejscowości, przerejestrowuje pojazd na siebie i następnie zawiera polisę komunikacyjną OC.

Następnym krokiem tego kierowcy, jest udanie się do Wydziału Komunikacji i dopisanie do dowodu rejestracyjnego nowego współwłaściciela – czyli osoby, która nie ma zniżek bądź jest młodym kierowcą. Jednak żeby nie było tak prosto, w Wydziale Komunikacji nie dopiszą nam ot tak sobie osoby do dowodu rejestracyjnego.

Aby to zrobić, właściciel auta musi przekazać część pojazdu w formie darowizny osobie, która zostanie współwłaścicielem. Na szczęście nie jest to takie trudne. Tutaj możesz pobrać umowę darowizny.

Aby umowa darowizny części pojazdu nabrała mocy prawnej, należy udać się do właściwego dla swojego miejsca zamieszkania Urzędu Skarbowego i tam wypełnić druk PCC – 1. Należy również zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych.

Podatku nie muszą płacić małżonkowie, rodzice i dzieci. W przypadku osób spoza najbliższej rodziny – koledzy, dalsza rodzina – należy wnieść opłatę w wysokości 2% od wartości obciążenia.

Jeżeli Urząd Skarbowy mamy już za sobą, udajemy się ponownie do Wydziału Komunikacji. Zabieramy ze sobą dowody osobiste obu właścicieli, kartę pojazdu (jeżeli jest), dowód rejestracyjny, umowę darowizny, dowód własności pojazdu (umowę kupna sprzedaży) oraz aktualną polisę OC. Na podstawie kompletu dokumentów, urzędnik w Wydziale Komunikacji dopisze do dowodu rejestracyjnego nowego współwłaściciela.

I później już jest z górki. Na podstawie nowego wpisu w dowodzie rejestracyjnym, agent wystawiający polisę, uaktualnia dane w systemie, wystawiąc aneks bezskładkowy do poprzedniej polisy. Do tej polisy po prostu dopisywany jest nowy współwłaściciel, zaś cena polisy się nie zmienia. Wznowienie zostaje w przyszłym roku wystawione w cenie jak dla pierwszego właściciela ze zniżkami.

Jeżeli zechcemy zmienić Towarzystwo Ubezpieczeniowe, to narażamy się na płacenie wysokich składek za obowiązkowe OC.

Jak to wygląda w praktyce?

Dla każdego kierowcy, składka ustalana jest w indywidualny sposób. W przypadku osób młodych, nie posiadających żadnych zniżek, mającym od niedawna prawo jazdy, polisa OC może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. To oczywiście zależy od regionu w Polsce. Mając jednak do wyboru, zapłacić często kilka tysięcy za obowiązkowe OC a kilkaset złotych, warto nad takim sposobem zaoszczędzenia pieniędzy się zastanowić.

W tym przypadku warto również zastrzec, że pojazdem będzie kierować osoba, która nie ukończyła 26 roku życia. Cena polisy będzie o kilka procent wyższa. Jednak dzięki temu, w przypadku spowodowania szkody przez młodego kierowcę, nie będzie dopłaty do odszkodowania.

Jest z tym trochę zamieszania, ale warto to zrobić, bo zapłacimy o wiele mniej, niż w następnym przypadku opisanym poniżej. Z uwagi na to, że ten sposób jest mało znany i stosowany w praktyce, większość robi tak, jak jest opisane poniżej.

Innym sposobem, który jest najczęściej stosowany, jest kupno pojazdu na spółkę z osobą, która posiada zniżki.  Wtedy cena za ubezpieczenie jest wyższa niż ta, którą zapłaciłaby osoba ze zniżkami, dlatego że wtedy wyciągana jest uśredniona cena z obydwu kierowców. Jednakże cena polisy jest niższa niż ta, którą zapłaciłby młody kierowca.

Czy nasze najlepsze sposoby na tanie ubezpieczenie OC dla młodych kierowców mają jakieś wady?

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że te dwa przykłady nie zostały pozbawione pewnych wad. Jeżeli sprawcą zdarzenia drogowego będzie niedoświadczony kierowca, który ma dopisaną w dowodzie rejestracyjnym osobę ze zniżkami, to w momencie szkody, oboje tracą część zniżek.

TUiR Warta wyszło tu jednak z otwartymi ramionami do kierowców, przedstawiając ubezpieczenie Warta OC Komfort. Ten produkt, w pierwszym roku ochrony ubezpieczeniowej, w przypadku spowodowania jednej szkody, zawiera gwarancję zachowania zniżek, o ile wypłata odszkodowania nie będzie wyższa niż 5000 zł. Przy kontynuacji w następnym roku, o ile nie było szkody, kwota ta nie ma limitu.

Teraz już Państwo wiedzą, jakie są najlepsze sposoby na tanie ubezpieczenie OC dla młodych kierowców, mamy nadzieję, że dzięki temu przybędzie więcej osób, które zaoszczędzą na polisie komunikacyjnej OC.

Najlepsze sposoby na tanie ubezpieczenie OC dla młodych kierowców – Warta Ubezpieczenia Biała Podlaska

Ocena
Data
Reviewed Item
Najlepsze sposoby na tanie ubezpieczenie OC dla młodych kierowców - Warta Ubezpieczenia Biała Podlaska
Łącznie
51star1star1star1star1star

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *